حساسیت به نیش زنبور عسل: علائم – درمان – پیشگیری

5. خداوند جن را برای عبادت آفرید «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» (سوره ذاریات/آیه56) جن و انس را نیافریدیم مگر برای عبادت. اگر فکر می کنید فرزند شما واکنش آنافیلاکتیک دارد یا اگر زنبور عسل وارد دهان او شده باشد، کودک خود را به سرعت به پزشک یا اورژانس برسانید. نیش زنبورهای کارگر خاردار است، به این معنی که پس از نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی که ساختار گوشتی دارند، نیش درمحل گزش گیر میکند و زنبور تمام تلاش خود را برای بیرون آوردن نیش خود میکند که این تلاش با پاره شدن شکم، در نهایت منجر به مرگ زنبور پس از چند دقیقه بعد از گزش میشود.

سایر انواع زنبور زهر نیش خود را از دست نمیدهند. کندوهای زنبور عسل هم معمولا پوشیده از زهر این حشرهاند. آنها ممکن است بیش از یک بار شما را نیش بزنند. شما ممکن است درد شدید موقتی، تورم، قرمزی، گرما و یا سوزش را در ناحیهی نیشزدگی احساس کنید اما هیچ عوارش جدی و دائمی به همراه نداشته باشد. اما در برخی افراد نیز ممکن است یک هفته طول بکشد تا درد متوقف شود.همه شیوه های درمانی چه در طب رایج و چه در طب مکمل با عوارض جانبی همراه هستند که متناسب با نوع و شیوه درمانی میزان این عوارض ممکن است به حداقل میزان خود برسد.

اگر یک زنبور عسل شما را نیش بزند، سمی را زیر پوست شما آزاد میسازد که موجب درد و سایر علائم در ناحیهی نیشزدگی میشود مانند تورم. اگر یک زنیور عسل شما را نیش بزند، نیش آن در زیر پوست آزاد میشود. چه زمانی برای درمان کردن ورم نیش زنبورهای عسل باید به پزشک مراجعه کنیم؟

تحقیقات اخیر نشان میدهند که عناصر ضد میکروبی در این سم وجود دارد و این خاصیت باعث میشود تا زنبورهای تازه به دنیا آمده از آلودگیهای میکروبی در امان باشند. این امر موجب از بین رفتن خود زنبور عسل میشود. برای اکثر افراد، نیش زنبور عسل فقط کمی آزاردهنده است. از این رو زنبور عسل فقط یک بار میتواند نیش بزند. در بین زنبورهای عسل و زنبورهای بی عسل فقط ملکه روی تخمها میخوابد و سایر زنبورهای ماده از نیش خود برای دفاع دربرابر حشرات استفاده میکنند. از ولخرجی پرهیز کنید، چراکه حل این مشکلات بـه آن اسانی کـه فکر می کنید، نیست!

دیدگاهتان را بنویسید