تخصص های دندانپزشکی

دندان پزشکان و متخصصان دنياي دندان پزشکي هر روز يک تکنولوژي جديد را به دنيا ارائه مي دهند تا از اين طريق بتوانند به نيازهاي بيماران پاسخ دهند. در اين تحقيق به تعدادي تکنولوژي که در سال هاي اخير تحولات قابل توجهي را در دنياي دندان پزشکي به وجود آورده است اشاره مي شود.
در دندانپزشکي معاصر، تکنولوژيهاي جديد نقش زيادي ايفا ميکنند. تکنولوژيهاي جديد حتي بسياري از طرح درمانهاي دندانپزشکان را تغيير دادهاند. اگر تصور شود که تا همين قرن گذشته، رشتهاي به معني دندانپزشکي امروزي وجود نداشت و با ورود علم و تکنولوژي جديد، اين حوزه مبناي وجودي پيدا کرده است، اهميت فناوري در دندانپزشکي بيش از پيش درک خواهد شد. البته فناوريهاي جديد معادل علم دندانپزشکي نيست. چه بسا بسياري از فناوريهاي جديد جنبه تجاري دارند و تاثيري در موفقيت يا شکست درمان ندارند. هيچ فناوري نميتواند اصول علمي و بنيانهاي تاييد شده يک رشته را که در مطالعات طولاني مدت حاصل شدهاند، نقض کند و بدون برهان علمي زير سؤال ببرد. فناوريهاي جديدي که بر اساس «علم مبتني بر شواهد» يک رشته نباشد، پسرفت و ضدفناوري محسوب ميشود و موفقيت درمان را ممکن است زير سؤال ببرد. در اين تحقيق به فناوريها و تکنولوژي هاي جديدي که در حوزه دندانپزشکي و نيز اندودنتکيس معاصر در کلينيک کاربرد دارند، پرداخته مي شود.

پرکردن دندان با روش جديد بدون درد
مسواک پيشرفته پلاسمايي ميتواند در ۳۰ ثانيه، دندان فاسد و پوسيده را خالي کند، در حالي که تنها احساس خنکي اندکي در دهان بيمار ايجاد خواهد شد. محققان دانشگاه ميسوري، روش جديد و بدون دردي را براي جايگزين کردن شيوه کنوني پر کردن دندان ارائه کرده اند که ميتواند جايگزين روش رايج شود. کابوس دندانپزشکي، زندگي بسياري از انسانها را در سرتاسر جهان مختل کرده است. ترسي که همواره و در بدترين وضعيت مانع از مراجعه به دندانپزشکها و ترميم دندان هاي خراب ميشود. با اين همه، تکنيک جديد که براي سوراخ کردن و پرکردن بدون درد دندان ارائه شده است، ميتواند براي بسياري از افراد که از دندانپزشکي هراس دارند، اميدوارکننده باشد. اين مسواک پيشرفته پلاسمايي ميتواند در ۳۰ ثانيه، دندان فاسد و پوسيده را خالي کند، در حالي که تنها احساس خنکي اندکي در دهان بيمار ايجاد خواهد شد.
در اين تکنيک از واکنشهاي شيميايي براي ضدعفوني کردن حفرههاي ايجاد شده در دندان پيش از پر کردن آنها استفاده ميشود. سپس حفرهها با موادي خاص و به شيوهاي پر ميشوند که دوام آن بسيار بيشتر از دوام روشهاي کنوني است.
اين به آن معني است که دندانهاي پر شده نسبت به قبل از دوام بالاتري برخوردار خواهد بود. اين روش، جهشي قابل توجه در تکنيکهاي دندانپزشکي است که مدتها به صورت ثابت باقي مانده است.  محققان بر اين باورند که پر کردن دندان با کمک اين مسواک پلاسمايي از ۶۰ درصد استحکام بالاتر برخوردار خواهد بود. دورههاي آزمايشي بر روي اين تکنيک در آستانه آغاز است و در صورتي که همه برنامهها درست پيش رود، دوران استفاده از مته دندانپزشکي و پرکردن دردناک دندان به پايان خواهد رسيد.

استرس چیست؟

استرس به این معناست که کل اجزای بدن انسان از جمله اعصاب، مغز، دستگاه گوارش و … برای مقابله با یک تهدید بسیج می­شوند. برای اینکه بتوان فرار کرد یا از خود دفاع نمود ضربان قلب افزایش می­ یابد و سوخت وساز بدن تغییر می­کند به گونه ای که عضله ­ها از انرژی آسانی برخوردار می­شوند. وقتی مغز کاملا بر روی وضعیت تهدید آمیز متمرکز می­شود تا از آن اجتناب کند حواس پنجگانه انسان جمع می­شود.

واکنش انسان به اضطراب از دوران ابتدایی برای تنازع بقای ما ضروری بوده است. بدون این واکنش اجداد ما قادر به حفظ خود در برابر خطرات ناشی از طبیعت وحشی نبودند. در جامعه امروز ما استرس بیشتر ثابت است و از همین رو هم بیشتر زیان بار. استرس در نفس خود پدیده مثبتی است. اما زمانی که برما چیره می­شود به گونه ای که ما قادر به مهار تهدید نمی­شویم یا هنگامی که نمی­توانیم به موقع بهبودی پیدا کنیم، آنگاه است که استرس زیان بار می­شود.

عوامل بسیار مختلفی در زندگی مدرن امروزی باعث ایجاد استرس و اضطراب در افراد میشود،از جمله این عوامل میتوان به شرایط زندگی شخصی و خانوادگی، شرایط شغغلی، تغذیه، آب و هوا و سن اشاره کرد.

اضطراب ممکن است در آسیب دندان ها، بیماری های لثه، دهان خشک و زخم های دهلیزی نقش داشته باشد و همچنین ممکن است بر روی روتین روزانه بهداشت دهان و دندان تاثیر گذار باشد و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

بخش دندان پزشکی

بخش دندانپزشكی بیمارستان ابن سینا با بهره گیری از پزشکان متخصص و کادر مجرب و نیز تجهیزات پیشرفته و مدرن آماده خدمت رسانی به مراجعان محترم است. این بخش در طبقه پنجم درمانگاه شبانه روزی ابن سینا واقع شده است.

بخش دندان پزشکی

بخش دندانپزشكی بیمارستان ابن سینا با بهره گیری از پزشکان متخصص و کادر مجرب و نیز تجهیزات پیشرفته و مدرن آماده خدمت رسانی به مراجعان محترم است. این بخش در طبقه پنجم درمانگاه شبانه روزی ابن سینا واقع شده است.

برخی از خدمات قابل ارائه شده در بخش دندانپزشكی ابن سینا :

  • ویزیت عمومی
  • اطفال و كودكان
  • ارتودنسی
  • جراحی لثه
  • ایمپلنت
  • جرم گیری
  • ترمیم سطحی

دیدگاهتان را بنویسید